Vysočina - klubové kolejiště královéhradeckého klubu

Kdysi v časech dávno minulých vzniklo v podniku MTH Hradec Králové z nadšení několika modelářů kolejiště ve velikosti H0. Jak při stavbě, tak i při provozu bylo zdrojem zábavy pro jeho tvůrce a vždy, když se vystavovalo i pro návštěvníky. To bylo hlavně o dětských besídkách. U dětského publika mělo velký ohlas. Avšak jednoho dne bylo vedením MTH rozhodnuto, že místnost s kolejištěm je třeba použít k jiným účelům a kolejiště musí pryč. To by v podstatě znamenalo jeho likvidaci. Protože v MTH tehdy pracovalo několik členů našeho klubu, bylo s podnikem dohodnuto nejprve zapůjčení a pak i odkoupení celého kolejiště i s modely za víceméně symbolickou cenu. Kolejiště bylo převezeno do klubovny a následně v původním stavu vystaveno na podzimní výstavě (1995). Po výstavě se řešilo, co s kolejištěm dál. Bylo rozhodnuto kolejiště přestavět podle našich představ. Takže klubové H0 kolejiště je vlastně generální přestavbou toho původního z MTH Hradec Králové. Z toho postupem času mnoho nezůstalo. Snad jen na prvním (levém) dílu by zasvěcený poznal něco z toho starého. Další dva díly byly už postaveny zcela nové.

 

 

 

Rozměry základních rámů nejsou stejné, díl A 340 x 175 cm, díl B 355 x 175 cm a díl C 155 x 340 cm. Celkové rozměry tedy jsou 850 x 340 cm.

Krajina je ještě stavěna tradiční metodou za pomoci drátěného pletiva, z kterého je vytvarována základní kostra terénu. Ta je potom potažena látkou, prosycenou disperzním lepidlem. Povrch krajiny byl vytvořen travním kobercem Auhagen. Postupně se však vylepšuje flokovačkou. Pozadí kolejiště, které vytváří dojem prostoru, je v přípravě.

Kolejivo je už profilové. V provozu je na hlavní trati deset vlakových souprav, které je ještě možné obměnit z odstavného nádraží.

Koncepce kolejiště.
Kolejiště je koncipováno jako dvoukolejná hlavní trať s odbočující lokálkou, vlečkami a lokomotivním depem. Trať není ovál, vlaky nekrouží jedním směrem, ale vrací se  po čase ze směru, kterým odjely. Viditelná část lokálky má dvě stanice a je zakončena skrytou smyčkou s odstavným nádražím, čímž je znázorněno fiktivní pokračování tratě. Z první stanice na lokálce, nebo spíš z její vlečky dřevařských závodů vede úzkorozchodná železnice. Městem jezdí tramvaj z centra k pivovaru na předměstí a bude jezdit i k nádraží. (výhled do budoucna)

 

1995 Vystavujeme původní kolejiště MTH Hradec Králové

 
1997 Úprava dílu A původního kolejiště
2000 Po úpravě dílu A probíhá novostavba dílu B
2000 Novostavba dílu B
2000 Novostavba dílu B
Stav dílu A v roce 2006

2009 Začíná novostavba dílu C

Stav dílu C, rok 2010

Stav dílu C, konec roku 2010

Nový ovládací panel

Práce na dílu C

Práce na dílu C

Pivovar

Vlečka pivovaru

Rok 2013

Nakládka vojenského transportu

Vindobona

Bizon na zkušební jízdě

STS (Strojní traktorová stanice - ve stavbě)

Sysel

Tramvajová linka

Stále ještě nepovažujeme toto kolejiště za hotové. Zbývá doplnit mnoho stromů, keřů a různé další zeleně a dotáhnout dílo do konce...

... a ano, souhlasím, že stavba/přestavba neprobíhá zrovna rychle. Ale scházíme se jednou týdně na pár hodin. Takže asi tak.

Fotografie archiv klubu a JŠ © 2021 KŽM Hradec Králové

.